Slovo úvodem |
Profil společnosti |
Jaké služby nabízíme |
Prof. Oldřich Čech |
Jak se objednat ? |
Kontakty |
Ceník |
Kdo byl prof. MUDr. Oldřich Čech, DrSc. |
Strana 1 z 2 Významný představitel české ortopedie nastoupil svoji ortopedickou dráhu na ortopedicko-traumatologickém oddělení nemocnice v Kladně u prim. MUDr. Ludvíka Seidla. Zde se úzce seznámil zejména s traumatologií pohybového aparátu, jež ho velmi zaujala a nasměrovala zčásti celou jeho budoucí kariéru. Krátce poté zahájil externí aspiranturu na téma "Poranění vazivového aparátu kolenního kloubu v klinice a experimentu" ve Výzkumném ústavu tělovýchovném a v jejím rámci působil na chirurgické klinice v nemocnici Na Bulovce pod vedením prof. J. Knoblocha, jenž byl vedle prof. V. Nováka jeho školitelem. Práci obhájil v roce 1963.
V roce 1965 se dr. Čech seznámil s prof. M. E. Müllerem, jedním ze zakladatelů AO a tehdejším přednostou ortopedické kliniky v St. Gallen, kterého považuje za svého nejvýznamnějšího učitele. V touze a skutečném hladu po poznání nového dosáhl dr. Čech v roce 1966 možnosti pracovat dlouhodobě na Ortopedické klinice v St. Gallenu u prof. Müllera a tento pracovní pobyt několikrát zopakoval v následujících letech. Prof. Čech přinesl ze Švýcarska pod vlivem AO skupiny nové myšlenky v kostní traumatologii a zavedl u nás principy moderní osteosyntézy. Již v roce 1963 byl jmenován předsedou technické komise ČSOT s cílem vybudovat materiální základnu pro rozvíjející se obor. S podporou prim. Seidla z Kladna se obrátil na ocelárny Poldi a z jeho podnětu vznikl v provozu Anticoro vývojový útvar, s kterým úzce spolupracoval na vývoji českého instrumentária pro osteosyntézu. Výsledkem této spolupráce byly soupravy nástrojů a implantátů Poldi I-VII, které se v podstatě vyrábějí dodnes a jsou užívány na většině ortopedických a traumatologických oddělení.
Velký vliv na formování Čechova ortopedického rozhledu zanechala i francouzská ortopedická škola. V roce 1966 dostal stipendium francouzské ortopedické společnosti. Měl možnost se poprvé účastnit kongresu SICOT. Část pobytu trávil na klinice prof. Roberta Judeta, kde v té době pracovali Letournell a Roy-Camille. Navštívil kliniky prof. MerleD'Aubigné, prof.Stagnary a kliniku prof. Trillata, který se věnoval operativě měkkého kolena. Měl možnost srovnávat exaktní školu Müillerovu, a volný "umělecký" přístup školy Roberta Judeta. Rok 1966 významně formoval další cestu dr. Čecha. Slibně se rozvíjející spolupráci a významný podíl na činnosti ortopedické kliniky v St. Gallen násilně přerušil normalizační proces po sovětské invazi, kdy bylo dr.Čechovi znemožněno z politických důvodů vyjíždět za železnou oponu a tím pokračovat v nastoupené cestě. (Jeho habilitace byla oddálena o 12 let.) Nicméně, zcela zásadním výsledkem této spolupráce je monografie „Pseudoarthrosis“, kterou napsal společně s prof. B. G. Weberem, nástupcem prof. Müllera v St. Gallenu. Jde o práci, která je dodnes ve světě hodnocena jako „základní". Roku 1972 za ni dostal prof.Čech mezinárodní Steinmannovu cenu. Vyšla postupně německy, anglicky, španělsky a italsky (1990) a pochopitelně doma česky. Její klasifikaci i terapeutickou koncepci převzala světová učebnice Campbellova a Manuál osteosyntézy, vydávaný Mezinárodní společností pro osteosyntézu-AO. Prof. Čech se tak významně zapsal do světového odborného písemnictví. V naší odborné literatuře prof.Čech vytvořil základní literaturu v oblasti osteosyntézy, pakloubů a kloubních náhrad (2 vydání stabilní osteosyntézy v ortopedii a traumatologii, 2 vydání náhrad kyčelního kloubu, poranění měkkého kolena a operační přístupy v ortopedii a traumatologii). |
Poskytovaná péče |
Ordinační hodiny |
Historie náhrad |
Vyšetření kyčlí kojenců |
Umělý kyčelní kloub |
Umělý kolenní kloub |